O klubu
Základní informace | |
Oficiální název | Sportovní klub Kraslice-fotbal, z.s. |
Adresa | ČSA, 35801 Kraslice |
IČO | 14707128 |
Evidenční číslo FAČR | 4130141 |
Bankovní spojení | 860612349/0800 |
Výkonný výbor | |
Tomáš Procházka | předseda |
Jakub Kurtin | člen VV |
Miroslav Svoboda | člen VV |
Kontrolní komise |
Tomáš Studeník, Walter Schwarz, Pavel Malý |
Základní listiny, právní subjektivita: www.justice.cz
Historie
Kraslický fotbalový klub svou činností pokračuje v dlouholeté tradici fotbalu v našem městě. Historie klubové kopané sahá na Kraslicku až do roku 1908, kdy byl v Kraslicích založen první fotbalový klub – Deutscher Fussball-club 08 Graslitz. Tento převážně německý tým se až do konce 2. světové války značně podílel na reprezentaci města. V sezóně 1939-1940 dokonce obsadil 1. místo v tehdejší Sudetské lize. V tu dobu u týmu působil jako trenér Robert Mertz, slavný rakouský útočník, který jako kapitán vedl rakouský reprezentační výběr na Olympijských hrách ve švédském Stockholmu v roce 1912. Před koncem války měl kraslický klub na 500 členů. S koncem 2. světové války a nově budovaným Československým státem přišla také další etapa kraslické kopané. 1. března 1946 vznikl Sportovní klub Kraslice, jehož předsedou byl jmenován Jaroslav Fajt. Oddíl SK Kraslice po svém německém předchůdci převzal nejen jméno, ale i celý inventář a hřiště u dolního nádraží. Mužstvo složené především z mladých českých mužů dosáhlo záhy několika úspěchů. Během prvních šesti zápasů dokázal tým v sestavě: Karel, Tengler, Šup, Myslivec, Vůch, Korbel, Šantora, Mareš, Toupal, Srp a Přibyl udržet neporazitelnost, přestože se utkal s celky jako SK Vejprnice, SK Falknov anebo SK Nejdek. Společně s tímto se nové kraslické mužstvo zúčastnilo i první organizované soutěže v našem kraji – fotbalového turnaje o Pohár pohraničí, kde dokázali krasličtí rodáci zvítězit v III. skupině a postoupit do závěrečných kol této hraničářské soutěže.
Díky úspěchům kraslické kopané se zájem o tento sport zvýšil, což v následujících letech zapříčinilo vznik mnoha dalších klubů, které se více či méně podílely na rozvoji fotbalu v Kraslicích. Za všechny lze jmenovat celky jako PAL Kraslice, DSO Baník Tisová, Spartak Kraslice anebo Slovan Kraslice. Zároveň také došlo na přejmenování klubu SK Kraslice na TJ Tatran Kraslice. Právě fotbalový oddíl TJ Tatran Kraslice se zasloužil o největší tehdejší úspěchy kraslické kopané a to, když mužstvo s hráči jako byli Zmatlík, Toupal či Fridrich, bojovalo v sezoně 1947-1948 o postup z I.A třídy do divize.
Dne 15. října 1962 se na kraslickou fotbalovou mapu zapsal nově vzniknuvší klub TJ Rudné doly Tisová, jenž pro svou činnost využíval hřiště v Palackého ulici (současné veřejné sportoviště Města Kraslice). V roce 1966 pak byl novým předsedou oddílu zvolen Dietmar Müller, jeden z nejvýraznějších funkcionářů kraslické kopané za posledních několik dekád. Tajemníkem se stal Jan Loužil, místopředsedou Ladislav Fabián a hospodářem Jan Tetour. Roku 1976 došlo ke sloučení oddílů kopané TJ Tatran Kraslice a TJ Rudné Doly Tisová a vznikl klub TJ Rudné doly Kraslice. V tomto období měl klub přibližně 280 členů a 9 soutěžních mužstev. Za svou činnost byl klub několikrát oceněn, mj. se jednalo o tituly za vzornost oddílu i vzornost jeho mládežnických mužstev. Na práci s mládeží tak byl již tehdy kladen ten největší důraz.
Důležitým milníkem v historii kraslického fotbalu se stal rok 1980 a přesun oddílu ze hřiště v ulici Palackého do nově rekonstruovaného areálu v ulici ČSA, kde klub sídlí až do dnešních dní. Stěhování klubu předcházelo pořádání okrskové spartakiády v květnu roku 1980. Areál se díky investicím v hodnotě 1 750 000 Kčs a 12 500 hodinám práce zařadil mezi nejlepší fotbalová sportoviště v kraji. Členové klubu si pochvalovali především nový travnatý povrch hrací plochy. Opomenout však nelze ani sociální zařízení, krytou tribunu pro diváky či nově zbudované sklady. Návštěvnost soutěžních utkání se pohybovala kolem 150 diváků, nicméně byla i utkání, na která si cestu našlo více než 1 000 fanoušků fotbalu. V následujících dekádách se mužstva kraslických fotbalistů s větším či menším úspěchem zúčastňovala krajských a okresních soutěží a došlo i na další změnu názvu klubu.
Současnost
V současné době reprezentují členové SK Kraslice – fotbal město Kraslice v celkem čtyřech kategoriích – mladší přípravce (okresní přebor), starší přípravce (okresní přebor), žácích (okresní přebor) a mužích (1.A třída). Ještě máme tzv. školičku, kam chodí předškolní děti, které ještě nehrají žádnou soutěž a učí se základní pohybové dovednosti. Návštěvnost domácích zápasů mužů se v průměru pohybuje okolo 115 diváků, což je v rámci naší soutěže jedna z nejvyšších návštěvností a v rámci celého kraje se řadíme taktéž do nadprůměru. Pokud hrají všechna naše mužstva o víkendu v domácím prostředí, pohybuje se celková návštěvnost okolo 250 diváků.
Dlouholetá filozofie klubu je založena především na práci s mládeží. Stěžejním cílem oddílu je přitáhnout mladé lidi ke sportu jako takovému a ukázat jim smysluplnou volnočasovou aktivitu rozvíjející jejich potenciál nejen sportovního charakteru. Že práce s mládeží přináší své ovoce, dokazuje například složení mužstva dospělých, které je z naprosté většiny tvořeno právě kraslickými odchovanci. V posledních pěti letech se nám podařilo ztrojnásobit členskou základnu právě v dětských kategoriích a rozšířit počet kategorií ze 2 na 4.
V současnosti máme okolo 80 dětí a dohromady 120 aktivních členů. Hovoříme-li o práci s mládeží, nelze nezmínit ani množství mladých hráčů, jenž byli v minulosti vybíráni silnějšími a většími kluby. V minulosti se jednalo například o brankáře Karla Lutzbauera, který se divákům představoval v 3. nejvyšší české lize. Nejvýraznější současnou fotbalovou personou s kraslickými kořeny je Michael Krmenčík. Donedávna člen českého národního týmu a hráč indonéského týmu Persija Jakarta. Prošel si kluby jako FC Viktorie Plzeň, SK Slavia Praha, belgické Club Brugge a řecký PAOK Soluň. Začínal s kopanou právě v Kraslicích, odkud se přes FK Baník Sokolov dostal až do nejvyšší české ligy i národního výběru. Do budoucna pak kraslický oddíl vkládá velké naděje do osmnáctiletého Ondřeje Kričfalušiho, v současné době hráče týmu SK Slavia Praha. Ondra se postupně začíná prosazovat do prvního mužstva Slavie a na podzim roku 2022 si odbyl i svoji premiéru v nejvyšší české fotbalové lize. První fotbalové krůčky jsou však pevně spjaty s kraslickou kopanou. Několik našich dalších odchovanců hraje v současné době za mládežnické týmy FK Baník Sokolov.
Pokud se zaměříme na stávající členy a podmínky klubu, musíme vyzdvihnout především pilnou práci správce Antonína Bitrycha, jenž svou poctivou prací a neutuchajícím elánem vytvořil jednu z nejlepších hracích ploch v Karlovarském kraji. Sportovní podmínky jsou tak na opravdu výborné úrovni. Značným kontrastem k výše řečenému je stav zázemí klubu, které se od roku 1980, kdy došlo k otevření sportovního areálu, prakticky nezměnilo. Nejvýraznějším problémem jsou původně dočasné šatny a s nimi spojené prostory a místnosti. V dnešní době totiž značně překračují dobu své životnosti, jak lze vidět v přiložené fotodokumentaci.
Kraslický fotbalový klub se tak rozhodl před několika lety jednat a zasadit se o zlepšení současné neuspokojivé situace. Rekonstrukce zázemí je dalším krokem v budování nové identity klubu. Součástí tohoto procesu byly v posledních letech změna klubového loga, začátek prodeje propagačních předmětů, zvýšená aktivita na sociálních sítích a další. Klub se snaží oslovit více lidí a přilákat je ke kraslické kopané, čímž by zlepšil i kulturní život v našem městě. Součástí této strategie bylo i uspořádání fotbalového turnaje v létě roku 2017, do kterého se mohla aktivně zapojit i široká veřejnost. Od té doby turnaj pravidelně každý rok pořádáme a začíná být významnou událostí v rámci fotbalové komunity před letními prázdninami. V různých týmech si k nám přijíždějí zahrát například i hráči z třetiligové SK Slavia Karlovy Vary. Klub výhledově počítá s jeho rozšířením o další kategorie zaměřené především na mládež.